Ako moderátorka nevedela koľko stojí rožok.

Autor: Ján Havrilčák | 26.1.2012 o 14:00 | (upravené 26.1.2012 o 15:26) Karma článku: 7,84 | Prečítané:  2440x

V súvislosti s blížiacimi sa parlamentnými voľbami sa stupňuje aktivita jednotlivých politických strán so snahou o získanie čo najväčšej podpory. Už pre Aristotela je človek Zoon Politikon (Polit. I 2, 1253 a 7), t. j. politická čiže sociálna bytosť alebo spoločenský tvor. Jeho prirodzenou podstatou je život v štáte.

 

Keď dvaja robia to isté a nie je to to isté alebo ako moderátorka nevedela koľko stojí rožok.

 

V súvislosti s blížiacimi sa parlamentnými voľbami sa stupňuje aktivita jednotlivých politických strán so snahou o získanie čo najväčšej podpory. Už pre Aristotela je človek Zoon Politikon (Polit. I 2, 1253 a 7), t. j. politická čiže sociálna bytosť alebo spoločenský tvor. Jeho prirodzenou podstatou je život v štáte.

S prekvapením som v utorok bral do rúk zvoniaci telefón so zobrazením mena môjho známeho v čase, kedy mi zvyčajne už nikto nevolá. Jeho otázku, na ktorú ani nežiadal odpoveď , vystriedalo odporúčanie pozretia si relácie súkromnej televízie, ktorá predstavovala nové strany uchádzajúce sa o podporu voličov. Na večer však dostali prednosť pracovné povinnosti.

S údivom som však nasledujúci deň sledoval tragikomickú diskusiu v archíve. Priznávam, i keď som očakával naozaj pikantnú reláciu, zárukou ktorej boli jej samotní aktéri, realita predčila všetky moje očakávania. Líderka „novovzniknutej" strany (úvodzovky sú zámerné kvôli len formálnej zmene názvu strany z minulých rokov a dokonca aj koalíce), ktorá je známa predovšetkým z bulvárnych médií, si v tejto diskusii nijako nepohoršila. I keď neponúkla nijaké riešenia, nijaký konkrétny program a počas celej relácie sa prezentovala len všeobecnými tézami a svojím agresívnym a jej vlastným spôsobom prejavu, v jej prípade som nemal žiadne prehnané očakávania. Na jej prejave ma však pobavila ambícia úplného zrušenia trestnoprávnej imunity poslancov a jej ponechanie len na výroky v parlamente. Netrúfam si hodnotiť jej znalosti o ratiu zavedenia tejto imunity, či rozumie možnosti zneužívania vládnej moci voči predstaviteľom opozičných strán. I keď aj ja osobne nesúhlasím s podobou imunity tak ako je upravená teraz, jej úplné zrušenie by som považoval vzhľadom k politickej kultúre panujúcej v tejto republike za posledný klinec zatlčený do rakvy demokracie. V tomto prípade sa prikláňam k jej zúženiu, ale určite rozhodne nie k jej úplnému zrušeniu. Veľmi sympatické mi však bolo ako tento politický nováčik zastal ľudí, ktorých sa rozhodol umiestniť na kandidátnu listinu svojej strany, i keď štýlom kamerunského bežca na lyžiach klasickou technikou, pri evidentnej snahe moderátorky o ich zosmiešnenie.  I keď tento absolútny politický nováčik neponúkol žiadne riešenia, z konfrontácie s pani moderátorkou vyšiel ako jednoznačný víťaz s jasným odkazom pre svojich voličov, čo možno bolo v tejto chvíli najdôležitejšie.

Ani ďalšia z diskutujúcich, líderka strany  zameranej na národne orientovaného voliča, mimochodom skúsená politička, nedokázala  prekročiť svoj tieň. V okamihu dokázala nájsť chýbajúce finančné prostriedky vo výške 120 mld. Sk pochádzajúce z korupcie. Zabudla však na jedno, že korupciu treba dokázať a jej zamedziť. Svoje skúsenosti  však dokázala využiť keď sa diskusia, ktorá mala byť o prezentovaní programov, v podstatnej časti zvrhla na diskusiu o riešení otázky neprispôsobivých občanov (zjavne táto téma vyhovovala najmä jej), ktorú nazývala „cigánska otázka". Skúsená štátnička by nemala používať slovník, ktorý sa hodí skôr do prvej polovice 20. storočia. Očakával som, kedy sa z riešenia „cigánskej otázky" stane „konečné riešenie", aby sme Slovensko opäť prezentovali ako „underground" EÚ.  Na druhej strane mi bola sympatická najmä jej príprava na diskusiu, na rozdiel od ostatných diskutujúcich mala k dispozícii konkrétne údaje o zadlženosti obyvateľov, a teda jej prejav nebol len všeobecným konštatovaním populistických téz. Darmo, skúsená politička,  ktorá vie, že z tých málo možností, ktoré jej budú ponúknuté na politickú prezentáciu musí využiť čo najviac, aby sa dokázala vryť do pamäti voličov. Skúsená politička, no spôsobom prejavu a to nielen v tejto relácii, ale dá sa povedať odnepamäti, štátnička ešte v plienkach. Pre mňa osobne nepochopiteľné boli jej snahy o vyhnutie sa témam spájajúcich ju a jej minulú stranu, s ktorými musí v každej relácii, v ktorej sa zúčastní počítať, a teda sa na nich mohla vopred pripraviť.

Diskusie sa zúčastnil aj jeden zo symbolov novembra ´89. Jeho slová, vyjadrujúce v podstate heslo „sľúbili sme si lásku" , však neponúkli žiadne, ani tie najmenšie riešenia čo i len čiastkových problémov. Neustále konštatácie typu „my to vyriešime, my vás zachránime" s poukazovaním na kvázi úspechy v regionálnej politike, ktoré sú drvivej väčšine Slovenska neznáme nedávajú tejto strane väčšie šance na priaznivý volebný výsledok. Na druhej strane štýl prejavu zodpovedal slovám skúseného, rozvážneho politika a predovšetkým štátnika, čo u iných výrazne absentovalo. Možno tento môj názor je do značnej miery neobjektívny  a podmienený mojím vnímaním tohto človeka ako jedného zo žijúcich zosobnení ideálov nežnej revolúcie.

Posledný z diskutujúcich súčasný poslanec sa na prvé počutie počúval veľmi dobre.  Snažil sa prezentovať predovšetkým ako politický pragmatik a praktik, ktorý vsadil na osvedčené tézy pravice a na populistické výroky ostatných spoludiskutujúcich odpovedal štýlom:" Ok, ale odkiaľ na to vezmeme." Pri opätovnom vypočutí si jeho záverov však prichádzame ku schizofrenickej povahe jeho zoskupenia, keď politický pragmatik, pripúšťa to, že z hľadiska koaličného potenciálu nedokáže  ponúknuť vlastne nič. Jeho strana je podľa mňa zlepencom  bývalých SAS-károv, HÍD-akov, KDH-ákov a „nezávislých osobností".  Pri len zbežnom lustrovaní ich kandidátky vidíme, že táto je priam preplnená vedcami a vysokoškolskými pedagógmi, avšak z odborov, ktoré nemajú veľa spoločného s riadením vecí verejných. Pri týchto osobnostiach absentujú praktické politické skúseností čo ich do značnej miery diskvalifikuje. Na druhej strane doterajšie pôsobenie tohto zoskupenia v NRSR vnieslo do poslaneckých lavíc prvky kabaretu, ktoré patria na dosky, ktoré znamenajú svet, ale rozhodne nie na pôdu zákonodárneho zboru.

Nedá mi nespomenúť aj osobu moderátorky tejto relácie, ktorú som doteraz považoval za odborne erudovanú, na základe jej pôsobenia v iných médiách. Z hľadiska odbornosti musím plne súhlasiť  s hlasom, ktorý  zaznieva takmer zo všetkých kútov Slovenska o jej neprofesionalite. V otázke kritiky jej práce sa plne stotožňujem s následným vyhlásením strany Národ a spravodlivosť, i keď mi táto strana nie je sympatická skôr naopak. Svojimi, takmer až osobnými invektívami, vytvorila vhodné podhubie pre frašku, vysielanú v utorok.  Diskusiu nedokázala viesť štýlom, ktorý by divák od moderátorky politického spravodajstva s jej skúsenosťami požadoval. Prakticky od prvej do poslednej minúty sa nechala viesť svojimi osobnými sympatiami či naopak antipatiami k predstaviteľom jednotlivých politickým strán. Pre zachovanie tohto, podľa môjho názoru veľmi dobrého formátu relácie ,  považujem za bytostne dôležité, aby televízia, ktorej ambíciou je stať sa bútľavou vŕbou spoločenskej  inteligencie, čo najrýchlejšie nahradila túto moderátorku niektorým z jej kolegov, ktorý by profesionálnejšie dokázal viesť diskusiu o programe (táto sa v konečnom dôsledku vôbec neuskutočnila) bez ohľadu na svoje osobné presvedčenie.

Predvolebný boj sa začal. V nasledujúcich týždňoch sa nás budú snažiť strany najrôznejšími spôsobmi presvedčiť, že ponúkajú najoptimálnejšie riešenia pre problémy kváriace našu spoločnosť. Pri výbere však buďme čo najviac obozretní. Nedajme sa zlákať známymi tvárami hokejistov, futbalistov či iných dívajúcich sa na nás z billboardov. Rozhodnime sa tak, aby sme sa mohli v budúcnosti s čistým svedomím pozrieť na svoj odraz v zrkadle. Ja som sa už rozhodol. Môj hlas získa jedna zo súčasných parlamentných strán (vzhľadom k apolitickému charakteru tohto blogu ju nemenujem), ktorá ma nepresvedčila svojimi početnými billboardami, ale svojim kandidátom, ktorý sa do povedomia verejnosti výraznejšie vryl v súvislosti s minuloročnými hokejovými majstrovstvami sveta, ktoré v konečnom dôsledku dopadli pre Slovensko pozitívne, hoci bol tento človek  takmer až mediálne perzekuovaný. Je mladý, s vhodným vzdelaním pre politika, no napriek svojmu veku už dostatočne skúsený a vidno za ním výsledky. Tento človek dostane môj hlas. A ja sa ráno budem môcť spokojne pozrieť do zrkaldla.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?