Vianočná reflexia obyčajného človeka alebo aj toto sú moje Vianoce

Autor: Ján Havrilčák | 25.12.2011 o 18:09 | Karma článku: 3,88 | Prečítané:  827x

Na tému Vianoc sa už popísali haldy príspevkov. Tento príspevok sa vymyká téme, ktorú som si pri zakladaní tohto blogu vytýčil. Je akousi osobnou vianočnou reflexiou, o ktorú som sa rozhodol podeliť So let´s get it started...... Vianoce prinášajú v sebe osobitné čaro. Malo by byť pochopiteľné pre veriacich kresťanov, ktorí oslavujú jeden zo svojich najväčších sviatkov. Malo by byť pochopiteľné pre väčšinu  animistických náboženstiev oslavujúcich deň zimného slnovratu. Vianočný čas je však výnimočný aj pre tých, ktorí sa nehlásia k týmto náboženstvám.

Na tému Vianoc sa už popísali haldy príspevkov. Tento príspevok sa vymyká téme, ktorú som si pri zakladaní tohto blogu vytýčil. Je akousi osobnou vianočnou reflexiou, o ktorú som sa rozhodol podeliť So let´s get it started......

Vianoce prinášajú v sebe osobitné čaro. Malo by byť pochopiteľné pre veriacich kresťanov, ktorí oslavujú jeden zo svojich najväčších sviatkov. Malo by byť pochopiteľné pre väčšinu  animistických náboženstiev oslavujúcich deň zimného slnovratu. Vianočný čas je však výnimočný aj pre tých, ktorí sa nehlásia k týmto náboženstvám.

Z historického hľadiska  sú Vianoce výnimočné z toho dôvodu, že kresťania oslavujú narodenie Ježiša Krista. I keď 25.12. určite nie je pravým dátumom narodenia a bol zvolený na základe dátumu slávenia sviatku rímskeho boha Jupitera, stal sa akosi všeobecne akceptovaným. O význame osoby Ježiša Krista pre dejiny ľudstva nie je potrené  sa na tomto mieste osobitne zmieňovať. Za všetko len to, že narodenie tejto osoby podnietilo pisárov označovať dejiny pred a po ňom.....

Význam a zmysel Vianoc je však aktuálny aj pre dnešného človeka. Od naozaj veľkých vecí, keď v deň narodenia utíchajú boje aj na tých najkrvavejších bojových poliach (čo bolo a je prekvapujúco akceptované aj armádami štátov, ktoré sa snažia potlačiť akúkoľvek religiozitu na svojom území), až po každodenné činy toho najobyčajnejšieho administratívneho pracovníka.

Áno, je to tak. Kdesi som čítal, že predavači v hypermarketoch sú tými, ktorí najčastejšie končia so svojou prácou kvôli psychickým problémom v súvislosti s Vianocami. Je to pochopiteľné, keď uvážime, že už v polovici novembra obchodné centrá masírujú naše mozgy  masívnou vianočnou reklamnou kampaňou. Práve táto kampaň býva často kritizovaná, ale dnes nebude. Lebo aj toto sú moje Vianoce.

Počas Vianoc sme všetci k sebe akýsi lepší. Začína sa  kladnou odpoveďou na otázku predajcu Nota bene, lebo celok sa skladá z detailov a končí naozaj veľkými činmi, svedectvami o ktorých nás zahlcujú elektronické médiá. A je to správne, lebo aj toto sú moje Vianoce.

Moje Vianoce sú plné gýčových obrázkov zasneženej krajiny, svietiacich vianočných stromčekov a na pozadí znejúcich kolied šantiacich detí. Moje Vianoce sú chvíľou, keď sa ľudia snažia zvoľniť hektiku všedných dní, čo sa vzápätí strieda s hysterickým zháňaním darčekov na poslednú chvíľu, aby sme nakoniec každoročne neboli spokojní s našimi „úlovkami“.

Moje Vianoce sú časom stretnutia sa s ľuďmi, ktorých osobne nestretávam po celý rok (keď nepovažujeme facebook za osobné stretnutie J ). Moje Vianoce sú plné telefonátov, sms-iek, mailov a osobných stretnutí so želaním vianočného klišé „šťastných a veselých“, ktoré mi v tomto prípade akosi neprekáža.

Čas, kedy si aj po tristopäťdesiatykrát pozriem stále rovnaké rozprávky, aby som si vzápätí  potom z youtube pustil pesničku Ivety Bartošovej, ktorú počúvam výhradne v polohe ležiaceho strelca,  kvôli tráviacim problémom, aj tento čas sú moje Vianoce.

Moje Vianoce však nekončia 31.12., 6.1., sviatkom Krstu Krista Pána alebo nejakým ďalším časovým vymedzením, moje Vianoce trvajú kontinuálne do ďalších Vianoc, snažiac sa stále kladne odpovedať na otázku predajcu Notabene, lebo som iba obyčajný človek a obyčajní ľudia sú k sebe trošku milší iba cez Vianoce. Lebo toto sú moje Vianoce. A čo tie vaše?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?