Aj toto je slovenské zdravotníctvo alebo prečo budem radšej zdravý

Autor: Ján Havrilčák | 6.12.2011 o 11:22 | Karma článku: 9,46 | Prečítané:  2674x

Počas víkendu sa „kvázi ukončili“ rokovania medzi LOZ a vládou SR, ktoré pripomínali 164. časť niektorého zo skvostov mexickej kinematografie. Kým na jednej strane líder štátnych lekárov (súkromný gynekológ) dramaticky opisuje stav „okupácie územia SR cudzou armádou J“ , na strane druhej lekár/minister sa hrdí pocitom „dobre“ vykonanej práce a zabezpečenia poskytovania lekárskej starostlivosti na celom území SR.  Obaja aktéri situácie, ktorá v moderných dejinách tohto kúska zeme kdesi v srdci Európy, sa však vzácne zhodli na tom, že v tejto situácii nikto nevyhral, ale porazený bol pacient.

 

Aj toto je slovenské zdravotníctvo alebo prečo budem radšej zdravý

 

Počas víkendu sa „kvázi ukončili" rokovania medzi LOZ a vládou SR, ktoré pripomínali 164. časť niektorého zo skvostov mexickej kinematografie. Kým na jednej strane líder štátnych lekárov (súkromný gynekológ) dramaticky opisuje stav „okupácie územia SR cudzou armádou J" , na strane druhej lekár/minister sa hrdí pocitom „dobre" vykonanej práce a zabezpečenia poskytovania lekárskej starostlivosti na celom území SR.  Obaja aktéri situácie, ktorá v moderných dejinách tohto kúska zeme kdesi v srdci Európy, sa však vzácne zhodli na tom, že v tejto situácii nikto nevyhral, ale porazený bol pacient.

 

Pacientovi situácia porazeného akosi pristane.  Každému kriticky rozmýšľajúcemu občanovi musí byť jasné, že charakterizovať jeho situáciu akýkoľvek iným, možno nie až tak expresívnym slovom je len balenie rovnakého obsahu do rozdielneho baliaceho papiera. So situáciou víťaza to však nemusí byť až tak jednoznačné. Hoci obidve strany sporu sa navonok tvária, že nikto z nich nevyhral, vnútorné presvedčenie obidvoch môže byť odlišné. Z pozície LOZ môže vládnuť s výsledkom spokojnosť. Najdôležitejším je, že boli splnené všetky požiadavky, s ktorými do protestu šli, i keď samozrejme niektoré len sčasti. Z pozície lekára/ministra môže vládnuť spokojnosť, že sa mu podarilo i počas najvyhrotenejšej situácii v jeho rezorte za posledných xy rokov udržať si svoju pozíciu, hoci za cenu strát, ktoré však sú v tomto momente ľahko postrádateľné. Jeho spokojnosť môže byť o to väčšia, že sa mu to všetko podarilo napriek absolútnemu podceneniu situácie ešte z prvého kvartálu tohto roka.

 

Z hľadiska oprávnenosti nároku, na ktorom dohoda oboch rivalov sústavne padala (aspoň takto som to z pozície nestranného pozorovateľa vnímal ja), teda navýšenie základného platu lekára, nie sú akékoľvek čo i len najmenšie pochybnosti absolútne na mieste. Po šesťročnej tortúre štúdia, mimochodom v mojich očiach najnáročnejšieho masovo študovaného (s výnimkou niektorých odborov, absolventi ktorých sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky), pri zodpovednosti, s akou vykonávajú zákroky, je ich platové ohodnotenie naozaj biedne. Takmer denne prichádzam do kontaktu so študentmi medicíny resp. čerstvými absolventmi a historky o stavbe indiánskych típí na internátnej izbe pri príprave na „anatku" nadobudli priam legendárny rozmer. Absurdne však pôsobí návod súkromného gynekológa o získaní finančných prostriedkov znížením platov sudcov, pri takmer 20 ročnom budovaní nezávislej justície, pokiaľ nechceme skĺznuť do situácie spred roku ´89.

 

Osobne súhlasím s neschválením navýšenia platieb za poistencov štátu, ktoré sa udialo v ostatných dňoch. Návrh z dielne koaličnej strany pôsobí na mňa výhradne alibisticky. Bez ohľadu na farbu politického trička (do dotazníkov v kolónke politická orientácia píšem apolitická) je prilievanie vody do deravého vedra len stratou času. Nevylučujem, že pokiaľ by bol prúd dosť silný a diera malá, istý objem vody by sa nám podaril preniesť, hoc aj za cenu strát. Kladiem si však otázku: " Má SR v čase celosvetovej hospodárskej recesie dostatok vody? Neprelejeme tých málo litrov, ktoré máme radšej do vedier s nápismi školstvo, sociálne zabezpečenie, atď. atď.?

 

Podľa môjho názoru by bolo omnoho rozumnejšie pokúsiť sa zapchať dieru, ktorou nám voda vyteká. Dnes sa v mojich očiach zo zdravia robí biznis, čo rozhodne nie je na mieste. Štát by sa mal snažiť o zachovanie zdravia občanov aj za cenu, že v celkovom účte bude v rezorte zdravotníctva znamienko mínus. Mojej pozornosti neuniklo ani interview so slovenským lekárom pracujúcim v jednej krajine západnej Európy, opisujúce niekoľko hodinové čakacie doby v čakárňach a následné vysoké niekoľko desiatok € doplatky aj za tie najbežnejšie zdravotné úkony. Z kontextu vyplývalo, že najväčší problém nášho zdravotníctva je práve v nedostatku financií a slovenský pacient si neváži, že väčšinu úkonov má takmer zadarmo. Je správna „západná" cesta riešenia problémov zdravotníctva. Koľko bude musieť slovenský 300€ dôchodca ( v tomto prípade je to asi najvypuklejšie) musieť zniesť. Je všetko to čo sa aplikuje smerom západne od nás to najlepšie, najšikovnejšie a najspravodlivejšie? Ani strava vo fast foodoch nie je najzdravšia a tieto predsa nevznikli vo Varšave alebo Prahe. J

 

V mojich očiach slovenské zdravotníctvo pri relatívnom dostatku finančných prostriedkov trpí na efektivitu ich využívania. Nemôžem sa ubrániť pocitu, že celá štruktúra zdravotnícka je systematicky rozdelená. Kým jedna skupina sa zamerala na nemocnice, v patronáte inej sa nachádza najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa. Na tomto mieste sa nebudem zaoberať  faktom, že rovnakému vlastníkovi patrí aj najväčšia sieť lekární na Slovensku, čo mi pri súčasnej legislatíve, prikazujúcej predpisovať len účinnú látku príde najabsurdnejšie vôbec. V minulosti sa politici pokúsili zapchať pomyselnú dieru na vedre zákazom zisku zdravotných poisťovní. Ratio dobré, prevedenie úbohé. Kým sa dnes oháňajú nebezpečenstvom transformácie nemocníc na a.s., ich fungovaním na princípe Obchodného zákonníka  a následným ohrozením prostredníctvom konkurzu, na druhej strane je nutné zdôrazniť , že boli to rovnakí politici, ktorí chceli napriek ustanoveniam Obchodného zákonníka a „zákona zákonov" tejto krajiny obmedziť základný cieľ fungovania istej skupiny slovenských obchodných spoločností. Netvrdím, že mám riešenie tejto diery, ale čo takto skúsiť iný režim fungovania zdravotných poisťovní?

 

Last but not least by som chcel poukázať ešte na jeden fakt. V dobách kedy sa úloha SR mení, keď už netvoríme „nárazníkový štít pred prenikaním imperialistických vplyvov zo západu"  by bolo možno vhodné odliať  troška vody zo zbytočne hlbokého vedra s označením Ozbrojené sily SR, keď ma zarazil najmä fakt, keď som sa dozvedel o počte administratívnych zamestnancov ozbrojených síl , ktorý sa blížil 8.000!!!! Samozrejme toto číslo je až z tretej ruky a bolo použité pri tvorbe diplomovej práce a možno vôbec nezodpovedá súčasnej realite. Alebo možno áno.

 

Človeče pomôž si ako vieš.  Známe, krátke, výstižné. Občan staraj sa. Aj tak keď ochoriem tak pôjdem k lekárovi na odbery, testy, vyšetrenia a možno aj do nemocnice. Alebo viete čo? Budem radšej zdravý.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?