Salus aegroti: suprema lex?

Autor: Ján Havrilčák | 30.11.2011 o 20:35 | (upravené 30.11.2011 o 20:50) Karma článku: 5,83 | Prečítané:  817x

Prisahám pri Apolónovi, bohovi lekárstva, pri Aeskulapovi, Hygiei a Panacei aj pri všetkých bohoch a bohyniach a dovolávam sa ich svedectva, že túto prísahu a tieto záväzky budem podľa svojich síl a svedomia poriadne dodržiavať...

 

Salus aegroti: suprema lex?

Prisahám pri Apolónovi, bohovi lekárstva, pri Aeskulapovi, Hygiei a Panacei aj pri všetkých bohoch a bohyniach a dovolávam sa ich svedectva, že túto prísahu a tieto záväzky budem podľa svojich síl a svedomia poriadne dodržiavať...... úvodné slová Hippokratovej prísahy, ktoré vyslovil každý jeden z lekárov. Nielen štrajkujúcich, ale aj ambulantných, špecialistov atď, atď. Nie, v tomto príspevku sa nechcem venovať riešeniu aktuálnej situácie v slovenskom zdravotníctve. Mohol by som, ale neodvážim sa. Nie z dôvodu, že by som nemal k tejto téme čo povedať, veď sme v demokracii a svoj názor na slovenské zdravotníctvo vyjadrujú aj štamgasti v každej typickej slovenskej krčme a najľahšie by bolo pridať sa na stranu lekárov alebo lekára/ministra.

 

V tomto mojom prvom príspevku sa chcem venovať niečomu omnoho dôležitejšiemu....

 

V časoch, keď je na  mnohých miestach Slovenska garantovaná len neodkladná zdravotná starostlivosť, teda v časoch kedy sa Slovenská republika posúva na úroveň krajín tretieho sveta, kedy sa posúvame na úroveň Sudánu alebo Čadu (pri všetkej úcte k obyvateľom týchto a mnohých ďalších krajín, rozhodne by som nechcel, aby to vyznelo, že ich podceňujem alebo niečo podobné) sa médiá a v neposlednom rade aj viacerí politici snažia upriamiť našu pozornosť na porušovanie základných ľudských práv v kauze odpočúvanie.

V každej slovenskej televízii počúvame argumenty aké to bolo hrozné, že VOS odpočúvalo novinárov, aké je to porušenie zákona a princípov právneho štátu, vzápätí znejú protiargumenty o legálnosti (i keď mi osobne chýba otvorenie témy legitímnosti) spomínaných odposluchov. Dokonca aj v jednej diskusnej relácii, ktorá sa sama snaží stavať sa do pozície tej, ktorá je určená pre intelektuálov, sa kvôli tejto „kauze" mení vopred dohodnutý program. Osobne chápem, že táto téma je určite veľmi dôležitá, chápem všetky právne aj politické dôsledky, ale vecou, ktorú nechápem je práve priestor, ktorý všetky médiá tomuto problému venujú. Problému, ktorý je z pohľadu občana, rodiča, dôchodcu pseudoproblémom. Som absolventom právnickej fakulty vidím za roh, vidím dôvody, chápem, že sa blížia voľby, ale nevidím ochotu. Ochotu opozície, ochotu koalície riešiť reálne problémy ľudí. Reálny problém matky je kde a kedy vymenia jej dieťaťu bedrový kĺb, reálny problém dôchodcu nie je či poslanec má alebo nemá páky na jeden denník. Netvrdím, že to nie je vážna téma, ale tvrdím, že rozhodne v týchto dňoch nie je prioritná. Neprekvapilo by ma, keby moderátor tejto relácie argumentoval tým, že téma štrajku už na pôde jeho relácie riešená bola. Nedávam si na oči ružové okuliare, že by sa snáď takto verejne dospelo k nejakému riešeniu. Možno som však rojko, keď si myslím, že na dôležité témy, na témy, od ktorých závisia životy,  by sa malo upozorňovať. Nie raz, nie dvakrát, ale neustále. V duchu hesla: „Keď ma vyhodia dverami, vrátim sa oknom."

Tento príspevok vzniká najmä z dôvodu, že som sa včera zúčastnil na pohrebe. Na pohrebe mladého človeka, ktorý mal celý život pred sebou. Mal sny, plány, ciele.... . Tento prípad nijako nesúvisel s týmto štrajkom, ale súvisí s prešľapom tejto spoločnosti. Momentálne sa obe strany zahrávajú s tým, za čo by iní dali všetko a ešte troška viac. Veď čo má byť vyššou morálnou hodnotou ako život a zdravie človeka?

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?